صفحه اصليتماس بامانقشه سايتنسخه موبایل
  
  
 
 
    RSS2.0
چاپ   

بارکد چیست و چگون برای کالاها بارکد بسازیم

امتیاز کاربران به بارکد چیست و چگون برای کالاها بارکد بسازیم
4.7 از 5 از مجموع 19 رای ثبت شده
امتیاز شما:

بارکد چیست و چگون برای کالاها بارکد بسازیم


 

EAN-13-5901234123457.svgLorem Ipsum.pngEAN-13-5901234123457.svg  WikiQRCode.png

در خصوص بارکد و انواع آن و کاربردهایش می پردازم
بارکد چیست ؟
بارکد نوعی کد شناسایی برای هر محصول است که میتواند توسط دستگاه های خاص خواندن آن شناسایی شود.

نکته مهم : اگر میخواهید خوتان برای کاربرد فروشگاهی برای محصولات بارکد تولید کنید از استاندارد کد 39 و یا کد 128 استفاده نمایید.ولی اگر کد بارکد خود را در اختیار دارید یعنی یک کد 12 رقمی یا 23 رقمی از استاندارد بین المللی  ای ای ان 13 استفاده نمایید . در این استاندارد کد بارکد شامل 13 رقم است که در پایین توضیح داده شده است که 12 رقم اول شامل کد بارکد است و شماره سیزدهم مشخص کننده خطا و یا چک سام میباشد که معمولا نرم افزارهای تولید بارکد آنرا اتوماتیک تولید میکنند . اگر رقم سیزدهم صحیح باشد بارکد  صحیح است در غیر این صورت بارکد خوانده نمیشود .
نکته : نرم افزارهای بارکد ساز هوشمند فاسافتکو کلیه استاندارد های بارکد را با کیفیت بالا و قابلیت خوانده شدن با هر نوع بارکد خوان تولید و چاپ می کنند.
بارکد های دوبعدی و یا کیو ارQRCODE
بارکد های دوبعدی که جدید ا شاهد آن هستیم میتوانند یک رشته متنی فارسی و یا انگلیسی را در خود جای داده و توسط دوربین موبایل با نرم افزار مناسب قابل خوانده شدم میباشد.در این نوع بارکد میتوان دستوراتی مانند مشاهده وبسایت . لینک اینترنتی- کلیه مشخصات کارت ویزیت. تلفن - ارسال ایمیلا و اس اماس را به طور خودکار قرار داد.
نرم افزار تولید کارت ویزیت با بارکد دوبعدی فاسافتکو میتواند کلیه اطلاعات کارت ویزیت شما را با زبان فارسی در قالب یک بارکد دوبعدی تحویل شما دهد . این گزینه یکی از بهترین روش های تبلیغات در دنیای جدید میباشد.
بارکد، که در فارسی به آن خط نماد، رمزمیله، کد میله‌ای و رمزینه نیز می‌گویند،[۱] نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می‌توان توسط ماشین بازخوانی کرد. بارکدهای اولیه اطلاعات را در قالب عرض و فاصله خطوط موازی چاپ شده ذخیره می‌کردند و به صورت یک دسته از خطوط مستقیم موازی دیده می‌شدند اما امروزه بارکدها ممکن است —بسته به نوع— به شکل دو بُعدی،[۲][۳] یک دسته نقطه، یک دسته دایره هم مرکز و یا به صورت مخفی شده در تصاویر نیز ظاهر شوند. بارکدها توسط یک پویشگر نوری که دستگاه بارکدخواننامیده می‌شود بازخوانی می‌شوند و اگر در تصاویر مخفی شده باشند توسط نرم‌افزار خاصی از آن بیرون کشیده می‌شوند. بارکدها به صورت گسترده‌ای در پیاده‌سازی سیستم‌های جمع‌آوری خودکار اطلاعات شناسه‌ها که سرعت و دقت ورود اطلاعات را بالا می‌برند کاربرد دارند.

در حالی که پیش از این قواعد رمزگذاری بارکدها فقط اجازه نمایش اعداد را می‌داد به کمک نشانه‌گذاری‌های جدید می‌توان از مجموعه حروف بزرگ الفبای انگلیسی تا مجموعه کامل نویسه‌های ASCII و حتی بیشتر از آن را در یک بارکد گنجاند. نیاز به گنجاندن داده‌های بیشتر با توجه به محدودیت اندازه بارکدهای اولیه به ظهور رمزهای ماتریسی (نوعی بارکد دوبعدی) انجامید که برخلاف بارکدهای اولیه به جای آن که از دسته‌ای از میله‌های متساوی تشکیل شده باشد جدولی متشکل از سلولهای مربع شکل است. بارکد پشته‌ای سازشی بین بارکد دوبعدی و بارکد میله‌ای است که نشانه‌گذاریهای قدیم بارکدهای میله‌ای را گرفته و در قالبی که اجازه وجود چند ردیف از بارکدهای میله‌ای را می‌دهد می‌گنجاند.

 

استاندارد EAN برای تولید بارکد


بسیاری از محصولات شرکت های تولیدی، در سراسر دنیا قابل فروش هستند. با توجه به این مسئله وجود بارکدهای منحصر به فردی که آنها را از یکدیگر متمایز سازد ضروری به نظر می رسد.
تبدیل اعداد به بارکد خواندن بارکد نیاز به استاندارد مشخصی دارد. در حال حاضر در دنیا چند استاندارد برای تولید و استفاده از بارکد وجود دارد که معتبرترین آنها استاندارد EAN/UCC است که103 کشور در دنیا از آن تبعیت می کنند و حدود 90 درصد تجارت دنیا را پوشش می دهد.
در ایران به علت ضرورتی که بنا به توسعه صدور کالاهای غیرنفتی ایران به بازارهای جهانی به وجود آمد در سال 1374 سازمانی با عنوان "مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات" زیر نظر موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی تاسیس شد و پس از انجام مطالعات لازم با انتخاب استاندارد EAN/UCC کشور ما به عضویت موسسه بین المللی EAN International درآمد. تاکنون بیش از5 هزار شرکت- که بیشتر آنها شرکت های تولیدکننده محصولات غذایی و شیمیایی هستند- به عضویت این موسسه درآمده و برای کالاها و محصولات خود بارکد دریافت کرده اند.
 

 


نمونه بارکد ای ای ان 13 در ایران کد 626 در اول بارکد قرار میگیرد.

بارکد محصولات، 12 رقمی است. البته در برخی از کشورها به دلایل مختلف بارکد13 رقمی نیز وجود دارد.
12 رقم بارکد به شرح زیر معنی دار می شود:

سه رقم اول نمایانگر کد کشور (626= کد ایران)، 5 رقم بعدی کد شرکت سازنده، 4 رقم بعدی کد کالای مربوطه و در نهایت1 رقم آخر کد کنترل توسط رایانه به منظور کنترل صحت کد مورد نظر است.
برای مثال بارکد روبرو مربوط به دستمال کاغذی 200 برگی یکی از شرکت های تولیدی است.
به طور حتم تا به حال در هنگام خرید یا پس از خرید کالا به علامت بارکد چاپ شده در روی بسته بندی آن توجه کرده اید و این سئوال برایتان پیش آمده که این خطوط چه هستند و چه کارآیی دارند.
عامه مردم درباره بارکد، نظرات متفاوتی دارند. خیلی ها فکر می کنند بارکد نمایانگر قیمت کالاست. برخی دیگر نیز بارکد را علامت استاندارد و عده ای بارکد را شماره مجوز کالا می دانند.
بارکد شامل یک سری عدد و تعدادی خطوط موازی سیاه رنگ با ضخامت های مختلف در زمینه سفید بوده که از طریق دستگاه Scanner توسط نور لیزر و یا دوربین CCD قابل خواندن و انتقال به رایانه است. هر یک از این میله ها مانند یک بیت، ارزشی معادل صفر و یک دارند.
هر یک از این کدها در بانک اطلاعاتی مربوط، دارای اطلاعات کاملی شامل شرح، مشخصات دقیق و فنی، موجودی، اطلاعات ورود و خروج برای استفاده کنندگان ذیربط هستند.
استفاده از بارکد فقط به محصولات تولیدی شرکت ها محدود نمی شود. در کارخانه ها و موسسات تولیدی به منظور ردیابی مداوم اطلاعات کالاهای تولیدی در خطوط مختلف تولید قطعات مصرفی موجود در انبارها، بارکدهای منحصر به فردی ایجاد و با این سیستم ردیابی می شود. سیستم بارکد کمک می کند تا تغییر اطلاعات را توسط سیستم بارکد به بانک های اطلاعاتی منتقل کرده و همواره اطلاعات موجودی های خود را به روز نگه دارید. در واقع بارکد به عنوان یک ترمینال ورودی کمک می کند تا تغییر یا ثبت اطلاعات با حداقل خطای اطلاعاتی به رایانه منتقل شود.
در فروشگاه های بزرگی که روزانه مقدار زیادی کالای ریز و درشت به آنها وارد و یا خارج می شود و مسئولین برای کنترل موجودی های خود همواره به اطلاعات سطوح موجودی نیاز دارند استفاده از بارکد بسیار ضروری است. در غیر این صورت باید هر از گاهی با تعطیلی فروشگاه اقدام به شمارش و کنترل موجودی کرد. این کار نه تنها بسیار دشوار و طاقت فرساست بلکه امکان بروز اشتباه در آن نیز زیاد است.
در حال حاضر در کشور ما از بارکد برای جمع آوری و ثبت اطلاعات مختلف استفاده های متنوعی می شود. از کارت های حضور و غیاب پرسنلی گرفته تا قبوض آب و برق و تلفن، اطلاعات خطوط تولید و ردیاب محصولات، موجودی های انبار، کتب جهت ثبت شماره استاندارد بین المللی کتاب (شابک) و از همه بیشتر برای کالاهای تولیدی شرکت ها که در فروشگاهها ارائه می گردد و برای راه اندازی سیستم های مبتنی بر بارکد، نیاز به تجهیزاتی مانند نرم افزار تولید بارکد، چاپگر چاپ بارکد، Scanner و برچسب های ویژه داریم.

 


نمونه بارکد ای ای ان 13 در ایران کد 626 در اول بارکد قرار میگیرد.

 

 

 نظرات
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید.
تشخیص دهنده ربات:
    RSS2.0
سازمان ثبت اسناد و املاك كشور
ثبت برند

مرکز صدورگواهینامه های ایزو ISO9001:2008 و ...

ایران کد ( کد ملی کالا و خدمات ) و بارکد بین المللی GS1

رفع نقص ثبت علامت تجاری و رفع اخطار اداری ثبت علامت و نام تجاری
رفع نقص و اخطار اداری علامت

طراحی لوگو
طراحی لوگو

ثبت شرکت

استعلام علامت تجاری
استعلام برند

   پيگيري درخواست خدمات